Czy jest możliwe przejęcie spółki za długi?

Udzielanie jakiejkolwiek pożyczki zawsze wiąże się z ryzykiem. Ryzyko jest duże zwłaszcza wtedy, gdy nic nie wiemy o podmiocie, któremu udzielamy pożyczki. Z tego też powodu, warto posiadać podstawową wiedzę o podmiocie, któremu udzielamy pożyczki. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko stałej utraty swoich pieniędzy. Jeżeli jest to osoba fizyczna, koniecznie przyjrzyjmy się jej sytuacji finansowej. Warto zwrócić uwagę na to, jakie dochody ma osoba, której zamierzamy udzielić pożyczki. Jeżeli udzielamy podmiotu jakiejś spółce, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada jakieś inne zobowiązania.

Przyjrzyjmy się jej płynności finansowej. Jeżeli dana spółka zwleka ze spłatą długów, z dużym prawdopodobieństwem, nie spłaci pożyczki zaciągniętej u nas. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak kształtuje się odpowiedzialność poszczególnych spółek za długi. Najbardziej popularną spółką w Polsce, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają tylko do wysokości kwoty, którą wnieśli do spółki, aby pokryć udziały.

Żaden wspólnik nie będzie odpowiadał za długi spółki w wyższej kwocie. Wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą zatem odpowiadały swoim majątkiem osobistym. Jeżeli zaś chodzi o spółkę cywilną, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Spółka cywilna nie jest bowiem wyposażona w odpowiedzialność prawną. Z tego też powodu nie może zaciągać zobowiązań. Robią to za to jej wspólnicy, dlatego będą oni odpowiadały całym swoim majątkiem osobistym za zobowiązania finansowe spółki. W przypadku spółki jawnej wspólnicy również odpowiadają całym majątkiem, przy czym jest to odpowiedzialność solidarna i subsydiarna.

Na wyżej wymienionych zasadach kształtuje się odpowiedzialność poszczególnych spółek za długi. Jeżeli zamierzamy udzielić jakiejś spółce pożyczki, warto wiedzieć z jaką spółką mamy do czynienia oraz czym dana spółka się charakteryzuje. W przypadku zadłużonych spółek, wspólnicy często decydują się na sprzedaż swoich udziałów. Wiele podmiotów decyduje się przejąć zadłużoną spółkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że czasami takie działanie wiąże się ze sporym ryzykiem. Trzeba bowiem pilnować, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Nie brakuje bowiem oszustów, którzy chcą wpędzić niewypłacalną spółkę w jeszcze większe problemy finansowe.

windykacja sądowa przedsądowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.