Jak odzyskać pieniądze od dłużnika bez umowy?

Nie da się ukryć, że odzyskanie pieniędzy bez spisanej w odpowiedni sposób wcześniej umowy będzie znacznie trudniejsze. Dlatego zawsze warto umowę pożyczki udokumentować, nawet jeżeli umowa obowiązuje pomiędzy teoretycznie bardzo bliskimi sobie ludźmi. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, maksymalna kwota pożyczki, jaka może zostać udzielona przy pomocy umowy ustnej, wynosi 500 zł. Jeżeli w przypadku większych kwot nie zostanie podpisana stosowna umowa, wówczas w wielu przypadkach pożyczkodawca może mieć dość duży problem z polubownym odzyskaniem należności od pożyczkobiorcy.

Według obowiązującego obecnie Kodeksu Cywilnego pożycza definiowana jest jako przeniesienie własności pewnej sumy pieniędzy na pożyczkobiorcę, przy czym zobowiązuje się on do zwrotu pożyczonej sumy w ustalonym w dniu zawarcia umowy przez obie strony terminie. Jeśli jednak z jakiś przyczyn pożyczyliśmy osobie którą znamy kwotę wyższa niż 500 zł, bez sporządzenia z z tego tytułu odpowiedniej umowy, a mija termin umowy mamy dość duży problem z odzyskaniem swoich należności. W świadomości wielu ludzi bowiem w dalszym ciągu bardzo mocno zakorzeniony jest fakt, że pożyczanie pieniędzy znajomym i rodzinie nie wymaga jakiegokolwiek formalnego potwierdzenia. Co prawda nasz pożyczkobiorca może nie być zadowolony z tego, że chcemy spisać z nim umowę (zapewne posądzi nas o brak zaufania) nie należy się tym zbytnio przejmować i spokojnie mu wytłumaczyć, że potrzebujemy po prostu pewności, że nasze pieniądze w odpowiednim czasie do nas powrócą.

Odzyskanie pieniędzy poprzez umowę ustną, możemy mieć mnóstwo problemów z odzyskaniem naszych pieniędzy. Wszystko dlatego, że niezależnie od sytuacji, w raju w dalszym ciągu to dłużnik zawsze będzie stawiany w świetle społeczeństwa jako osoba poszkodowana, nawet jeżeli w rzeczywistości tak do końca nie jest. Niezależnie od sytuacji pożyczający zawsze powinien dbać o swoje interesy, gdyż udowodnienie bez umowy, że pożyczka rzeczywiście została udzielona, może być niezwykle trudne.

 

odzyskanie pieniędzy od dłużnika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *