Nie da się ukryć, że odzyskanie pieniędzy bez spisanej w odpowiedni sposób wcześniej umowy będzie znacznie trudniejsze. Dlatego zawsze warto umowę pożyczki udokumentować, nawet jeżeli umowa obowiązuje pomiędzy teoretycznie bardzo bliskimi sobie ludźmi. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, maksymalna kwota pożyczki, jaka może zostać udzielona przy pomocy umowy ustnej, wynosi 500 zł. Jeżeli w przypadku większych kwot nie zostanie podpisana stosowna umowa, wówczas w wielu przypadkach pożyczkodawca może mieć dość duży problem z polubownym odzyskaniem należności od pożyczkobiorcy.
Według obowiązującego obecnie Kodeksu Cywilnego pożycza definiowana jest jako przeniesienie własności pewnej sumy pieniędzy na pożyczkobiorcę, przy czym zobowiązuje się on do zwrotu pożyczonej sumy w ustalonym w dniu zawarcia umowy przez obie strony terminie. Jeśli jednak z jakiś przyczyn pożyczyliśmy osobie którą znamy kwotę wyższa niż 500 zł, bez sporządzenia z z tego tytułu odpowiedniej umowy, a mija termin umowy mamy dość duży problem z odzyskaniem swoich należności. W świadomości wielu ludzi bowiem w dalszym ciągu bardzo mocno zakorzeniony jest fakt, że pożyczanie pieniędzy znajomym i rodzinie nie wymaga jakiegokolwiek formalnego potwierdzenia. Co prawda nasz pożyczkobiorca może nie być zadowolony z tego, że chcemy spisać z nim umowę (zapewne posądzi nas o brak zaufania) nie należy się tym zbytnio przejmować i spokojnie mu wytłumaczyć, że potrzebujemy po prostu pewności, że nasze pieniądze w odpowiednim czasie do nas powrócą.
Odzyskanie pieniędzy poprzez umowę ustną, możemy mieć mnóstwo problemów z odzyskaniem naszych pieniędzy. Wszystko dlatego, że niezależnie od sytuacji, w raju w dalszym ciągu to dłużnik zawsze będzie stawiany w świetle społeczeństwa jako osoba poszkodowana, nawet jeżeli w rzeczywistości tak do końca nie jest. Niezależnie od sytuacji pożyczający zawsze powinien dbać o swoje interesy, gdyż udowodnienie bez umowy, że pożyczka rzeczywiście została udzielona, może być niezwykle trudne.