Jak przyspieszyć postępowanie mające na celu odzyskanie należności od dłużnika?

Windykacje zazwyczaj są kojarzone jako bardzo trudne do realizacji, czasochłonne ale i bardzo nie przyjemne proces. Wymaga on zarówno od dłużnika jak i wierzyciela sporo nerwów. Ponadto wiąże się to z koniecznością odwiedzenia sporej ilości urzędów oraz załatwiania sporej ilości dokumentów. W wielu przypadkach jest też tak że proces ten jest bardzo czasochłonny i wiąże się z kosztami. Istnieją jednak sposoby na ułatwienie i przyspieszenie tegoż procesu. Pierwszą i zarazem bardzo ważną radą jest odpowiednio szybkie rozpoczęcie procesu windykacji. Dzieje się tak ponieważ wielu przedsiębiorców uważa że dłużnicy uregulują zobowiązania bez konieczności stosowania metod windykacji.

Badania pokazują jednak że ponad 50 % dłużników po minięciu terminu zapłaty dobrowolnie nie reguluje swoich zobowiązań. Nie należy więc z tym zwlekać. Po pierwsze dłużnik nie zdąży upłynnić majątku, a co za tym idzie mamy zabezpieczenie które może pokryć jego długi. Po drugie będziemy przed innymi wierzycielami, co oznacza że możemy odzyskać swój dług w całości ponieważ inni wierzyciele nie wyegzekwują swoich wierzytelności.

Ponadto łatwiej będzie o korzystny wyrok w sądzie. Głównie dzięki temu że sytuacja miała miejsce niedawno i zarówno świadkowie jak i wszyscy związani ze sprawą pamiętają więcej szczegółów. W procesie windykacji ważne jest przemyślane działanie, warto dokładnie zaplanować sobie przebieg działań i konsekwentnie je realizować. Na początek warto skorzystać z windykacji polubownej. Polega na monitowaniu dłużnika przy pomocy np: sms’ów, wiadomości mailowych, telefonów czy też w czasie osobistych wizyt. Jej skuteczność jest największa, gdy od powstania zaległości nie minęło zbyt dużo czasu.

Nie angażuje również żadnych instytucji w tym sądu. Kiedy jednak to nie przynosi efektu konieczne jest przejście na drogę sądową. Mamy do czynienia z postępowaniem nakazowym. W nakazie zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma dwa tygodnie na zaspokojenie naszego roszczenia w całości wraz z kosztami. Daje mu też możliwość wniesienia zarzutów. Następne są działania komornicze ich nie możemy zbytnio przyspieszyć i nie mamy wpływu na jego orzeczenia.

 

Jak przyspieszyć postępowanie mające na celu odzyskanie należności od dłużnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *