Skuteczna windykacja należności finansowych

Niemal na każdym kroku jesteśmy atakowani różnego rodzaju ofertami kredytów i pożyczek. Trudno się zatem dziwić, że sporo osób daje się namówić na takie produkty finansowe.

Problem pojawia się wtedy, gdy dana instytucja upomina się o swoje. Jednocześnie okazuje się, że musimy oddać, więcej niż pożyczyliśmy. Oczywiście nie jest to jedyna sytuacja, kiedy to ludzie nie są w stanie sprostać spłacie zobowiązania. Czasem może mieć podłoże o charakterze losowym np. utrata pracy, choroba, nierzetelny kontrahent nie opłacający należności wynikającej z faktury.

Są też sytuacje, kiedy to dłużnik świadomie nie reguluje swoich zobowiązań. Warto więc zastanowić się nad tym, czy są jakieś sposoby skłaniające dłużnika do regulacji należności?

 

Windykacja i egzekucja komornicza

Powszechnie utarło się, że nie płacąc zobowiązań, szybko zajmie się nami sąd, który potem oddaje taką sprawę komornikowi. Ten zabiera z kolei ściąga nam dług z wypłaty lub też tracimy samochód, lub nawet mieszkanie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nasze sądy są opieszałe. Na dodatek nie w każdym przypadku egzekucja komornicza ma rację bytu z powodu braku ujawnionych dochodów dłużnika. Stąd też trudno się dziwić, że niemałym zainteresowaniem cieszą mediacje między stronami.

Skuteczna windykacja ma na celu skłonić osobę zadłużoną do tego, aby zwróciła wierzycielowi to, co mu się należy. Cały proces charakteryzuje się pominięciem ingerencji komornika, który wkracza dopiero w przypadku niepowodzenia innych metod. Można zatem śmiało postawić tezę, iż aktualnie obowiązującym trendem w windykowaniu długów dominują partnerskie negocjacje.

 

Czy windykator może wszystko?

Polskie prawo reguluje procesy windykacyjne w taki sposób, że nie można stosować wszelkich dostępnych środków. Przykładowo nie można nękać ani nachodzić dłużnika. Co więcej, dłużnik nie musi nawet wpuszczać do domu przedstawiciela windykacji. Dlatego też firmy zajmujące się windykacją chcąc utrzymać się na powierzchni, zmuszone zostały do innych działań.

Rozwinął się styl windykacji polegający na mediacji i rozmowie. Tym samym nie zatrudnia się już w tej branży barczystych mężczyzn, a osoby płci obojga mające bardziej psychologiczne podejście do tematu. Skuteczna windykacja zakłada więc opanowanie technik negocjacyjnych, mediacji, NLP i tym podobnych miękkich umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.